"Ośmielam się stwierdzić, górnictwo jest ok"- 26. Światowy Kongres Górnictwa

W dniach 26-29 czerwca 2023 w Brisbane (Australia) odbył się 26 Światowy Kongres Górnictwa w ramach którego udział wzięło ponad 3500 osób z całego Świata. W Kongresie wzięli  udział najwięksi Liderzy branży górniczej ze świata przemysłu, nauki oraz reprezentanci rządowi.

 

Główny nacisk został położony na temat związany z wpływem rozwoju technologicznego na możliwości  zrównoważonej produkcji minerałów i paliw, przy założeniu poprawy warunków i jakości życia.

26. Światowy Kongres Górnictwa rozpoczął Dziekan WILiGZ prof. Marek Cała, który pełni funkcję Przewodniczącego organizacji World Mining Congress.

W swoim wystąpieniu przekazał następujące przesłanie:  Ośmielam się stwierdzić , że górnictwo jest w porządku.

Samo przesłanie oraz znaczenie przemysłu górniczego było wielokrotnie podkreślane w wystąpieniach panelistów oraz przedstawianych prezentacjach.

 

Przesłanie 26 Światowego Kongresu Górniczego

Najważniejszym przesłaniem 26 Światowego Kongresu Górniczego było podkreślenie synergii świata nauki i przemysłu oraz znaczenia Kongresu w dobie transformacji energetycznej.  

„Wiem, że niektóre problemy, przed którymi stoimy, wydają się niemożliwe do rozwiązania, ale po to jest nauka, aby rozwiązywać pozornie niemożliwe – dlatego jesteśmy tutaj z wami” – Larry Marshall, dyrektor generalny CSIRO.

 „Górnictwo będzie nadal odgrywać kluczową rolę w zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania na czystą energię, pojazdy elektryczne, urządzenia cyfrowe i inne wschodzące technologie” – Prof Marek Cała, przewodniczący WMC, Dziekan WILiGZ.

 „Ogromny popyt zwiększa presję na dostarczanie wystarczającej ilości minerałów krytycznych, które są niezbędne w światowej transformacji energetycznej. Produkcja i wydobycie musi być prowadzona odpowiedzialnie w sposób społecznie akceptowalny przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju”, – Przewodniczący Kongresu, CSIRO’s dr Hua Gu.

 

World Mining Congress

WMC jest niezależną organizacją międzynarodową zrzeszającą przedstawicieli z całego globu. Celem organizacjo jest promocja branży górniczej przez podkreślenia znaczenia minerałów, przy założeniu zachowania zrównoważonych praktyk wydobywczych.

Organizacja została powołana przez prof. Bolesław Krupiński w 1958  na skutek organizacji pierwszego Światowego Górnictwa w Warszawie.

Do dnia dzisiejszego wszyscy przewodniczący WMC byli Polakami. Obecnym Przewodniczącym powołanym na drugą kadencję jest prof. Marek Cała, Dziekan WILiGZ.

 

Źródło: https://wilgz.agh.edu.pl/wydarzenia/osmielam-sie-stwierdzic-gornictwo-jest-ok/